Chříč je nejšlechetnějším pivovarem, tvrdí Britové

Pivovar Chříč nacházející se 50 kilometrů západně od Prahy si za čtyři roky existence získal svou stálou klientelu. Vaření piva však pro chříčské neznamená peněžní zisk, čehož si všiml i britský list The Guardian.

Za pivovarem v Chříči stojí Petr Jakubíček, který navázal na tradici vaření piva z roku 1573. Nezaložil však běžný minipivovar, jak ale uvádí The Guardian, drtivou většinu zaměstnanců tvoří tělesně nebo mentálně postižení lidé, kteří většinou pocházejí z nedalekého zařízení v Zavidově. To však není vše.

Zisk nejde majiteli do kapsy, ale financuje z něj také provoz základní školy. Výstavba pivovaru přitom nebyl původní nápad, nejprve chtěl totiž Jakubíček se ženou vybudovat keramickou dílnu. Později se ale rozhodli otevřít pivovar, také proto, že jim zajistí neustálý přísun financí, na rozdíl od prodeje keramiky.

„Nejdůležitější je, že jim práce u nás dodává osobní hrdost,“ uvedl pro britský deník Jakubíček. Mentálně nebo fyzicky znevýhodněné osoby je přitom možné najít na všech různých pozicích, od uklízečů po plniče lahví.

V současnosti chříčský pivovar nabízí šest druhů piv, a to jak ležáky, tak ALE nebo pivo typu IPA. Zájem o zlatý mok z Chříče přitom stále roste, jak ukazují prodeje.