Encyklopedie piva: Den, kdy pivo zabíjelo

To, že pivo může být ve velkém množství zdraví škodlivé, je známý fakt. Nestalo se však častokrát v historii, že by tento alkoholický nápoj zabil hned několik lidí najednou. Jeden takový případ se však stal na začátku 19. století.

Psal se 17. duben 1814, kdy kolemjdoucí procházející v okolí londýnského pivovaru Horse Shoe zažili událost, na jakou do konce života nezapomněli. V provozu totiž došlo k protržení kádě s porterem, silným černým pivem typickým v té době právě pro metropoli britského království.

Z pivovaru se do ulic vyvalila pětimetrová vlna piva, která na místě zabila celkem osm lidí. K úhoně přišli také majitelé dvou domů, jejichž nemovitosti nápor černého moku srovnal se zemí. Obrovské množství piva pokračovalo londýnskými ulicemi až do chudinské čtvrti St Giles Rookery, kde nápoj zaplnil sklepy domů.

Zajímavé bylo také rozuzlení celé katastrofy – za neštěstí nebyl nikdo shledán vinným, soudy označily za původce nevyhnutelný boží zásah. Z toho profitoval i pivovar, který díky tomu získal odškodné za škodu na pivu.

Na památku zesnulých vaří každoročně místní hospoda The Holborn Whippet speciální pivo.