Encyklopedie piva: Helles není z pekel

Helles, případně Hell. S těmi to názvy se můžete setkat v mnoha německých hospodách, především pak na jihu země, konkrétně v oblasti kolem Mnichova. Ačkoliv toto označení pro pivo může znít pekelně, nebojte se. Na stole vám totiž přistane klasický světlý ležák, jako známe z Čech.

Hell totiž v němčině označuje světlé pivo, kterým Helles je. Piva tohoto stylu mají typicky plné tělo, světlou barvu a především nízkou hořkost ve srovnání s plzeňským stylem. Za zmíněnou barvu mohou především filtrační procesy, které předcházejí plnění piva do lahví, nicméně setkat se můžete i s nefiltrovanou variantou. K chmelení je využívána například odrůda Hallertau.

Právě výše zmíněný plzeňský typ přitom může za postupný úpadek piv Helles – ještě v roce 1960 měl tento styl široké spektrum fanoušků, s měnícími se návyky ale prodeje tohoto druhu piva klesaly. Velmi oblíbený ale zůstává například v Berlíně, kde se vyskytuje alternativní pivní kultura. Mezi známé příklady stylu patří například produkce pivovaru Löwenbräu.