Encyklopedie piva: Nutnost pivovodu

Pivní potrubím se běžně řeší přívod piva z tanků do výčepních zařízení, několik týdnů můžete v Českých Budějovicích také ochutnat pivo vedené potrubím pod náměstím. Oproti Belgii nebo Německu se ale jedná o skutečně malé projekty.

Belgie je rozhodně zemí piva, na rozdíl od Čechů ho však Belgičané vypijí méně. O to více se však mohou pyšnit raritou, kterou již několik let naleznete v Bruggách na západě země. Přímo z centra města až na jeho periferii totiž vede speciální pivní potrubí.

Důvod je prostý. Pivovod si nechal zřídit pivovar Halve Maan, který sídlí v historickém centru, které je zapsáno na seznamu památek UNESCO. Kvůli nedostatku prostoru však musel výrobce piva svou stáčecí linku spustit až na kraji města, kam by musela denně nákladní auta z centra pivo dovážet. Díky pivnímu potrubí to však není potřeba.

Samozřejmě to ale nebylo zdarma – investice přesáhla čtyři miliony dolarů, potrubí má totiž délku asi 3,2 kilometru. Každou hodinu potrubím protečou čtyři tisíce litrů piva. Složité potrubí plné piva ale můžete najít také pod mnohými fotbalovými stadiony. Opravdu hustou infrastrukturou se může chlubit například stadion fotbalového Shalke 04. Desítky barů uvnitř stadionu totiž propojuje potrubí dlouhé pět kilometrů.