Encyklopedie piva: Vydejte se do nejstaršího pivovaru na světě

Že je střed Evropy důležitým regionem pro zlatý mok, je téměř bez pochyby. Pivo zde má dlouholetou tradici, vyrazit tak můžete klidně do nejstaršího stále fungujícího pivovaru na světě.

Největší české pivovary pocházejí především z 19. století, některé menší jsou pak o pár desítek nebo stovek let starší. Stačí ale vyrazit za hranice a dýchne na vás mnohem silnější tradice vaření piva. Pár kilometrů severně od Mnichova totiž sídlí pivovar Weihenstephan, který se chlubí statutem nejstaršího pivovaru světa.

Podle oficiálních záznamů a zpráv z kronik se pivo ve stejnojmenném městě vaří již od roku 1040. O téměř 300 let dříve se přitom vedle pivovaru a tehdejšího kláštera měla nacházet zahrada s chmelem. Mniši si tedy zlatého nápoje pravděpodobně užívali i dříve.

Jak už to tak ale bývá, o primát nejdéle fungujícího pivovaru se dodnes vedou spory. Už jen proto, že 11. století znamenalo značný rozmach vaření piva v Německu. Několik kilometrů od Weihenstephanu se totiž nachází klášter Weltenburg, kde se pivo začalo vařit v roce 1050.