Encyklopedie piva: Za Nobelovku hektolitry Carlsbergu

Svět piva není pouze o dokonalém řízu, ideálním chmelení nebo výběru toho správného sladu. Občas s sebou přináší také úsměvné příběhy, jako je ten z roku 1922.

Kodaňský rodák Niels Bohr byl jedním z nejzásadnějších vědců minulého století. Zásadně se podílel na objevech v oblasti jaderné a atomové fyziky, své teoretické zkušenosti také pomáhal v rámci amerického projektu Manhattan uvádět v praxi. Již v roce 1922 se stal za svůj výzkum nositelem Nobelovy ceny, ačkoliv mu bylo pouhých 27 let.

Také proto se stal miláčkem dánského národa, což se ukázalo být jako ideální příležitost pro reklamní příležitost. Tu využil tamní pivovar Carlsberg, který Bohrovi věnoval nový dům. Nebyla to ale lecjaká nemovitost. Budova se nacházela přímo vedle pivovaru Carlsberg a vedlo do ní potrubní vedení přímo ze stáčecí linky. Jedna z nejgeniálnějších hlav tedy mohla mít pivo kdykoliv si usmyslela.

Zároveň je ale pravdou, že Carlsberg podporoval vědu dlouhá léta. Pivovar se zajímal především o chemii, hlavně tedy o procesy, které by mohly zlepšit chuť a výrobu piva.