Francie se potýká s nedostatkem chmelu, sází i na dovoz z Česka

Ačkoliv je Francie známá hlavně jako země vína, například její severní část je tradiční pivařskou oblastí. I přesto se tamní průmysl potýká s problémy.

Problémy mají přitom prozaický důvod. Ve Francii totiž v posledních letech vzrostla obliba piva, především díky minipivovarům. Ty však nemají v současnosti kde získávat chmel, jednu ze základních surovin pro výrobu zlatého moku.

Jak uvádí server Les Echoes, čtyři pětiny francouzské poptávky po chmelu jsou pokrývány ze zahraničí. Mezi hlavní dovozce patří Německo, Spojené státy a také Česko.

„V současnosti se pěstuje chmel na 465 hektarech,“ řekl pro server Maxime Costilhes, který však obratem dodává, že na pokrytí poptávky by bylo nutné, aby zemědělci chmel pěstovali na dvou a půl tisících hektarech. Ve Francii se pěstováním chmelu zabývá jen 50 firem.

Ještě před několika lety byla přitom situace odlišná. Polovina francouzských producentů chmelu skončila kvůli ukončení kontraktů ze strany pivního gigantu InBev v době, kdy byly ceny chmelu velmi nízko. Zároveň v té době přišla i finanční krize, kvůli které Francouzi omezili návštěvy putyk.

V současnosti zemědělce od obnovení produkce odrazuje komplikované pěstování a vysoké náklady, které se pohybují kolem 900 tisíc eur na 15 hektarů za založení nové chmelnice.

Facebook Komentáře