Jak se kupuje pivo od státu?

Téměř ve všech koutech je možné alkohol sehnat v podstatě kdekoliv – v hospodách, restauracích, samoobsluhách nebo večerkách. Není tomu ale stále všude.

V některých zemích má stále monopol na prodej alkoholu stát. Pravděpodobně jste na to narazili ve Skandinávii, ta však není jediná. V současnosti má monopol na prodej alkoholu také Island, Kanada a některé oblasti Spojených států. V minulosti stát držel prodej alkoholu i v Turecku, monopol byl však ukončen před několika lety.

Jako první monopolní prodej alkoholu zahájilo švédské město Falun, které tak chtělo zabránit opilectví a zabránit tomu, aby si prodejci alkoholu plnili kapsy. Na začátku 20. století nové pravidlo začalo platit v celém Švédsku. Ve stejné době přitom ke kroku přistoupilo i Rusko, které si z prodeje alkoholu udělalo jeden ze svých hlavních příjmů.

Mezi dlouholeté podporovatele státního prodeje alkoholu patřil také Tchaj-wan, který si monopol držel až do roku 2002, kdy vstoupil do WTO.

Jednotlivé prodejny pak nesou také specifické názvy. Ve Finsku tak můžete narazit na Alko, v Norsku na Vinmonopolet a na Faerských ostrovech na Rúsdrekkasøla Landsins