Kde se českému pivu daří? Na Slovensku, v Rusku i Koreji

Česká republika patří nejen mezi největší konzumenty piva na světě, ale rovněž mezi špičku, co se týká jeho produkce. České pivovary nevozí své výrobky jen do okolních zemí, ale s mírnou nadsázkou si můžete dát pivo uvařené v Česku po celém světě.

Na vrcholu žebříčku popularity je české pivo v Německu, kam se ho za minulý rok vyvezlo téměř za 1,5 miliardy korun. Následuje Slovensko, kde exportéři utržili přibližně 950 milionů korun, na třetí příčce se nachází Polsko, kde místní obchodníci nakoupili pivo za více než půl miliardy. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Oblíbené je však i v dalších státech, například Rusku, Velké Británii nebo Švédsku, tedy zemích, které mají vlastní tradici výroby piva. Vysoká obliba je rovněž v Jižní Koreji, kam putovalo pivo z Čech v hodnotě 200 milionů.

Zajímavý je ale rovněž opačný pohled na statistická data, která ukazují, že se pivo z Čech vyváží skutečně do všech koutů světa. Na zásilkách piva ve výši téměř dvou milionů korun si pochutnávají například v Mongolsku, tekuté zboží v hodnotě půl milionu nakoupili obchodníci z Kamerunu a pivo téměř za milion zase putovalo na souostroví Maledivy.

Úsměvná jsou pak data, jež se pohybují na úrovni statistické chyby. Podle nich Češi loni vyvezli pivo v hodnotě čtyř tisíc korun do KLDR, na dva tisíce si pak přišli obchodníci, jež zaslali do Íránu asi 50 litrů piva. A pivo v celkové hodnotě osmi tisíc korun se pak objevilo v západoafrické Burkině Faso.