Klášterní pivobraní odhalí taje piva od kleriků

Tradiční přehlídka klášterních piv se bude konat v pátek večer v pražském klášteru svatého Tomáše.

Klášter svatého Tomáše se nachází u Malostranského náměstí a pivobraní bude hostit od 16. do 21. hodiny večerní. Slibuje přehlídku nejznámějších českých klášterních piv, a to nejen z pohledu pití piva, ale také jeho specifické výroby v klášterech.

Na akci se představí hned několik pivovarů z celé republiky. Ochutnat tak budete moci například Ossegg, tedy pivo z kláštera v Oseku. Ten navazuje na tradici z roku 1701, kdy se pivo začalo vařit v současných prostorách hospodářského dvora kláštera. I přesto, že pivovar po dlouhá léta sloužil pouze jako sklad pro mostecký pivovar, nyní dostává svému původnímu účelu a pivo se v něm zase vaří. Ochutnat můžete například dvanáctistupňový ležák Philipp nebo třináctistupňový tmavý speciál Tomáš.

Dalším reprezentantem bude na pivobraní oblíbený pivovar ze strahovského kláštera. Pivovar původně vznikl již ve 12. století, v současné podobě funguje od roku 2000. Hlavním produktem minipivovaru je takzvaný Sv. Norbert.

Pokud by vás ale ani svatý Norbert nenalákal, v klášteru svatého Tomáše bude své pivo nabízet také klášterní pivovar Želiv, který obnovil produkci v roce 2010. Nabízí například ležák Haštal nebo svrchně kvašeného Godšalka.