Litoměřický pivovar možná do roka spustí výrobu

Pivovar v severočeských Litoměřicích se po sedmnácti letech možná znovu spustí. Město uspělo s žádostí na dotací a do chátrajícího objektu tak bude moci investovat.

Litoměřice od ministerstva průmyslu mají dostat dotaci více než 11 milionů korun, celková částka za opravu má přitom dosáhnout asi dvojnásobku, informuje Deník.

Město zatím nechce opravovat celou budovu, která pochází z roku 1720 a od roku 2002 chátrá. Rekonstrukcí projde levá část areálu, kterou město následně ve výběrovém řízení hodlá nabídnout podnikatelům, kteří by s výrobou piva pod historickou značkou Kalich následně začali.

Po úspěšném výběrovém řízení chce město následně požádat o dotaci i na druhou část areálu, kam by se mohli přesunout místní řemeslníci a firmy, v plánu je také vznik malé sklárny. Město totiž neočekává, že dojde k obnovení výroby piva v původním rozsahu, také proto, že již nyní ve městě fungují tři jiné minipivovary.

Právě konkurence zničila pivovar v 90. letech. Zatímco výstav byl v roce 1992 140 tisíc hektolitrů, o deset let později dosáhl jen pětiny.