Nealkoholické pivo způsobuje v mozku podobné procesy jako alkoholické, zjistili vědci

Pivo bez alkoholu rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější nápoje českých pivařů, jedná se spíše o nutnost v případě, kdy chcete usednout za volant. Jak ale zjistili vědci na univerzitě v nizozemském Wageningenu, celá situace může být hlavně záležitostí mozku.

Výzkumníci si kladli za cíl zjistit, jak moc potřebujeme alkohol k tomu, aby nás duševně uspokojil. Otestovali skupinu mužů ve věku 18 až 35 let, kterým na stůl postavili nealkoholické i alkoholické pivo. Nebylo přitom jasné, které je které.

Poté, co se testovaní jedinci piva napili, vědečtí pracovníci univerzity pivaře napojili na magnetickou rezonanci a zkoumali, jak na nápoj reagují.

Na skenech došlo k zajímavému zjištění. Mozkové centrum, které člověka odměňuje za vykonanou činnost, reagovalo naprosto stejně nehledě na to, zda se účastníci experimentu napili alkoholického nebo nealkoholického piva. To poukazuje na skutečnost, že pivaři ocení především chuť piva a skutečnost, že pijí „svůj oblíbený nápoj“ více, než že je v něm alkohol.

To samozřejmě platí pro případ, že je chuť nealkoholického piva podobná jako u alkoholické varianty. Pokud tomu ale tak skutečně je, mozek reaguje víceméně stejně.

Facebook Komentáře

Související