Nejslavnější pivní festival Oktoberfest se otevřel návštěvníkům

Tento víkend se spustila výčepní zařízení na největší pivní akci na světě. V Mnichově započal Oktoberfest.

Bavorský svátek piva se koná již od roku 1810, kdy proběhl na počest svatby korunního prince Ludvíka. Od té doby se koná pravidelně, i přesto, že nezačíná v říjnu, jak název napovídá. Kvůli počasí si první pivo můžete tradičně vychutnat již na konci září.

Akce bude probíhat až do 7. října, za tu dobu ji má navštívit až šest milionů milovníků piva z celého světa, kteří se sejdou v mnichovské části Theresienwiese. Nejvýraznější změnou oproti loňskému ročníku bude mírné zdražení piva, které dosáhne asi čtyř procent. Litr zlatého moku vás tak vyjde asi na 11 eur. I přesto pořadatelé očekávají, že vyčepují přes sedm milionů litrů, které vypijí především místní obyvatelé, jež na festival dorazí.

Tradičně na německém svátku piva ochutnáte pouze piva, která se vyrábí v oblasti Mnichova a která splňují přísná kritéria, takzvaný Reinheitsgebot. To jsou pravidla pro vaření piva, která se v Bavorsku používají již od 16. století. Na čepu tak bude například Paulaner, Spatenbräu nebo Hacker-Pschorr-Bräu.

Oktoberfest tradičně doplňuje plejáda kulturních a dalších akcí, které jsou spojeny jak s regionem, tak s tradicí výroby a pití piva. Jedná se například o slavnostní narážení dřevěných sudů, které probíhá formou soutěže, na kterou je možné si vsadit. Rekordem jsou dva údery, které byly potřebné k naražení sudu, nejdéle proces trval v roce 1950 jistému Thomasi Wimmerovi, který potřeboval 19 úhozů. Kromě obřích stanů určených na pití piva je součástí akce také rozsáhlá pouť s desítkami atrakcí.