Piva bude nedostatek, varují vědci s odkazem na klimatické změny

Špatné zprávy nechodí samy. O zdražování piva jsme psali nedávno a bohužel i dnes přinášíme smutnější zprávu. Klimatické změny projevující se oteplováním planety totiž mohou způsobit nedostatek piva ve světě. Uvádí to studie zveřejněná včera v magazínu Nature Plants.

Hlavním důvodem je nižší úroda ječmene, kterou v budoucích letech v souvislosti s klimatickými změnami vědci očekávají. A dle serveru CNN by mělo být Česko mezi zeměmi, které růst ceny pocítí nejvíce.

Světová produkce ječmene je v současnosti pro výrobu piva využívána asi jen z pětiny. Zbytek slouží jako krmivo pro zvířata. Právě ta mají ale podle vědců přednost, menší podíl sklizně tak připadne na pivovary, které za ječmen zaplatí více. A to se nutně odrazí také na cenách piva. I proto, že ječmen pro výrobu piva musí splňovat jistá kvalitativní kritéria.

„Budoucí stav klimatu způsobí, že se pivo pro stane nedostupným produktem pro miliony lidí na celém světě,“ cituje spoluautora studie Stevena Davise z kalifornské univerzity server Ars Technica. Přesto si ale většina lidí bude moci podle Davise jedno až dvě piva za čas dovolit. Nejvíce by se zdražování piva mohlo projevit v Číně, která je nyní největším konzumentem tohoto alkoholického nápoje. Dopady na sklizeň přitom v asijských zemích mohou být větší než například v USA nebo Austrálii.

Mnozí zemědělci přitom dopady teplých letních měsíců pociťují již nyní. A nejen ve Spojených státech, kde mezi farmáři nepanuje shoda, zda za ni může jev globálního oteplování. Český statistický úřad odhaduje pokles letošní sklizně o 7,5 procenta.

Vědci ve studii vycházeli z dostupných dat, stejně jako s predikcemi do budoucnosti. Vytvořili několik modelů, které představovaly jak pesimistické, tak optimistické scénáře. Na studii už reagovali i ostatní vědci, kteří její závěry nepovažují za překvapující, zhoršená úroda související s růstem teploty je totiž záležitost, na kterou klimatologové dlouhodobě upozorňují.

Facebook Komentáře

Související