Pivní zvyky: V Británii plaťte za kamarády a v Koreji nalejte dědečkovi

Pití alkoholu a piva konkrétně neznamená pouze bezúčelnou konzumaci. Z návštěv hospod a restaurací se stal po stovkách let rituál, který má po celém světě svá specifika. Nahlédněte s námi do barů ve vybraných zemích světa.

Pití piva má ve Velké Británii velkou tradici. Přesto by však české pivaře mohlo leccos v ostrovním království překvapit. Jednou z věcí je, že pivo v Británii nedostanete na stůl ledově chladné. Nižší teplotu mají v tamních hospodách především ležáky, ostatní druhy piv se nijak nechladí a čerpají se rovnou ze sklepů. Dalším specifikem je, že si pro pivo zpravidla budete muset na bar sami dojít. Obsluha totiž ve Spojeném království funguje jiným způsobem než třeba v Česku. Pro hospodské to má přitom jasnou výhodu. Pokud již host přebral, pro další pivo si sám jednoduše nedojde.

Objednávání má přitom také další specifikum. Pokud pijete ve skupině více lidí, účet se nedělí. Každý jednoduše objednává rundu pro všechny a zpravidla ji také hned po objednání zaplatí.

Na tradice byste mohli dojet také při popíjení v Koreji. Obecně totiž platí, že nikdy nenaléváte nápoj sami sobě. Nejdříve je nutné nalít nejstarším přísedícím u stolu a postupně pokračovat až do chvíle, kdy na vás přijde řada. Dolévat je přitom možné až ve chvíli, kdy je sklenice úplně prázdná. Věkový rozdíl si ale musíte uvědomovat i při samotném pití. Je totiž vhodné otočit se směrem od starších jedinců, čímž jim vzdáte respekt.

Zatímco v italských turistických letoviscích je běžné vzít si pivo i s sebou na pláž, pro rodilé Italy to rozhodně není tradiční způsob pití. Italové totiž nechodí do tradičních hospod, ale pivo klidně pijí v kavárnách a espresso barech. Většinou si přitom ani nesedají, ale pivo dokončí ve stoje co nejrychleji, zatímco si povídají s ostatními postávajícími Italy. V mnohých městech je tento jev možné vidět běžně na ulici, kdy ani zákazníci nevstupují dovnitř, ale pivo do sebe otočí u okénka na ulici.