Pivo mělo historickou roli, stabilizovalo společnosti

Pivo patří mezi nejstarší nápoje, civilizace ho objevily před dlouhými stovkami a tisíci let. Jak ale uvádí server Vědátor, nápoj měl také stabilizační roli. Server se odkazuje na studii chicagského Field Museum of Natural History.

Vědci se zaměřili na to, jakou roli hrálo pivo v peruánských indiánských kmenech mezi 7. a 12. stoletím. Kultura Wari hrála na kontinentu důležitou roli i přesto, že zde musela soupeřit s ostatními kmeny. Právě pivo, nebo konkrétně místní nápoj chicha, mělo hrát klíčovou roli ve stabilitě této kultury.

Nápoj se totiž nevařil hromadně pro všechny, ale jednotlivé rodiny a klany si vařily vlastní várky. Ty však vydržely čerstvé pouze týden, k vaření muselo tedy docházet pravidelně. Tento rytmus a schopnost rodin slavit a popíjet společně měl být právě základem úspěchu této kultury.

Slavnosti rovněž upevňovaly vztahy uvnitř společnosti, která byla silně stratifikovaná. Díky pravidelnému pití piva však byli poddaní spokojení a rituálnost pití jim přidávala na důležitosti.