Pivo na Manhattanu? Žádný levný špás

Spojené státy jsou českými turisty stále navštěvovanější destinací. Samozřejmostí poznávání kultury a gastronomie je přitom také ochutnávání piva, jež se ale může v nejznámějším americkém městě prodražit.

New York samozřejmě není jen Manhattan. Bronx nebo Brooklyn jsou běžná předměstí, kde najdete velké obchodní domy a samoobsluhy. Pokud ale zůstanete na ostrově plném mrakodrapů a žlutých taxíků, smířit se budete muset především s večerkami a malými obchůdky.

V nich pivo v drtivé většině koupíte, zpravidla však mají tyto prodejny velmi omezený sortiment, který se skládá hlavně z amerických značek. Typicky si tedy můžete koupit například Coors, Budweiser nebo Bud Light. Zajímavostí je, že typická velikost plechovky je přibližně tři čtvrtě litru, často se prodává také jen v balení po šesti.

I přesto ale za něj na Manhattanu zaplatíte minimálně tři dolary, takže téměř 70 korun. Stále ale hovoříme o pivu z plechovky, jež si můžete vypít pouze doma. V New Yorku se přitom nachází bezpočet barů a restaurací, kde je posedět skoro nutností. V klasických hospodách, které večer nabízejí přenosy některého z mnoha amerických národních sportů, můžete velmi často využít nabídku takzvaných „happy hours“. Ty mohou začínat od páté hodiny odpoledne, končí však dříve, než do podniku začínají proudit davy. V tu chvíli si ale můžete točené pivo užít třeba „pouze“ za pět dolarů.

Běžně ale cena točeného piva v restauracích a barech začíná na sedmi dolarech, tedy více než 150 korunách, připočíst si musíte také patnáctiprocentní spropitné. Výjimkou není ani pivo za devět dolarů, jež vám ale nenatočí v michelinské restauraci, ale pouze ve venkovním občerstvení.

Protože je však prodej alkoholu ve Spojených částech částečně regulován, může dojít také k absurdním situacím. Některá bistra a restaurace totiž pivo vůbec nenabízejí, k zákazníkům se ale chovají vždy vřele. Proto se může stát, že vás odkážou na protější obchod, kde si máte pivo koupit a u jídla v restauraci v klidu vypít.

I přesto, že je pivo ve Spojených státech relativně drahé, neznamená to, že byste na jeho pití měli okamžitě rezignovat, nebo si z domova vézt vlastní zásoby. Konzumace se totiž nemusí omezovat pouze na chuť piva, ale také na zážitky s pitím spojené. Plno klubů a barů totiž nabízí nejen jinou kulturu pití, ale třeba také dechberoucí výhledy. Jedním z takových barů je Top of The Strand. Bar se nachází na střeše hotelu Marriott, odkud se můžete kochat výhledem na ikonický Empire State Building. Ten je totiž pouhé tři ulice od hotelu, budovu tedy máte jako na dlani. Bonusem je, že kromě amerických a evropských velkopivovarů bar nabízí také produkci místních minipivovarů, a to jak ležáky, tak piva typu ale.

Facebook Komentáře

Související