Pivovar v Peci pod Sněžkou láká na nový doppelbock

Trend minipivovarů se pomalu dostává také mimo města, vzrůstající oblibu můžeme vidět například v Krkonoších, kde již funguje několik podobných podniků. Jedním z nejnovějších je Pecký pivovar.

Pecký pivovar se nachází v severní části horského střediska Pec pod Sněžkou. Zákazníky nyní láká na nový doppelbock, tedy silný ležák německého původu. O pivech typu bock a doppelbock jsme nedávno psali v naší Encyklopedii piva, kterou najdete zde.

Doppelbock na peckém čepu má osmnáct stupňů, rozhodně se tedy řadí mezi silnější piva v tamní nabídce. Základní paletu piv tvoří výčepní desítka a dvanáctka ležák, kterou doplňuje tmavý speciál s třinácti stupni. Pivovar nabízí i svrchně kvašené pivo typu IPA, které se vyznačuje nasládlou chutí a stupňovitostí 16,03. Toto číslo však nebylo vybráno náhodně, oskazuje totiž na výšku Sněžky, pod kterou se pivovar nachází. Právě Sněžka je přitom i obchodní název piv z tohoto rok starého pivovaru.

Pecký pivovar vyrostl v areálu Boudy Máma, přičemž samotný nový pivovar je technicky významnou stavbou, například proto, že je budova částečně zapuštěna do země. Motivací majitele Boudy Máma k otevření vlastního provozu byl právě růst podobných podniků po celých Krkonoších, a především blízkém okolí. Pecký pivovar přitom zaujímá strategické místo přímo u dolní stanice lanovky na Růžovou horu a Sněžku.

Celkem šest pivovarů nyní tvoří takzvanou Krkonošskou pivní stezku, která měří 35 kilometrů. Mezi další podniky patří Trautenberk na Pomezních boudách, Hendrych a Pivovarská bašta ve Vrchlabí, Paroháč na Luční boudě a Fries v penzionu Andula. Na všech zastávkách mají přitom pivaři možnost složit hlavu, pokud je putování mezi pivovary zmůže.