Přijďte se v sobotu vykulit do Kostelce

K tradičnímu vykulení dřevěných sudů dojde v sobotu v Černokosteleckém pivovaru. Akce tak navazuje na květnové vysmolení. Těšit se můžete na vlastní piva i hudební produkci.

Již 15. ročník akce proběhne tradičně v areálu historického pivovaru v Kostelci nad Černými lesy v okresu Praha-východ. Při této příležitosti bude rovněž možné sledovat při práci mistry bednáře, stejně tak jako živou muziku.

Samozřejmostí bude široká nabídka tamních piv, a to o deseti až třinácti stupních. Kromě tradičních moků jako je Dešťovka nebo Vycpaná vydra bude pivovar nabízet rovněž experimentální série, například pivo kvašené s vinným moštem, případně malinový witbier. Dále budou na čepu piva ze spřátelených produkcí z celé republiky.

Zajímavostí černokosteleckého pivovaru přitom není pouze široká škála nabízených piv, ale také muzeum, jehož součástí jsou významné technologické unikáty, které budou v průběhu akce dostupné veřejnosti.

O vzniku samotného muzea se majitelé rozhodli ještě několik let předtím, než se v pivovaru obnovila výroba piva. Už v tu dobu však bylo jasné, že areál ukrývá několik historických unikátů, které se vyplatí uchovat, zrekonstruovat a nabídnout technickým nadšencům k prohlédnutí. Možné je tak vidět například pivovarskou strojovnu na transmisní pohyb, letošní novinkou však bude otevření podvarní. Rovněž se můžete podívat například na čpavkový kompresor nebo čerpadla. Dalším unikátem, který se v Kostelci ukáže v ostré akci, bude myčka dřevěných sudů.

Historie pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy sahá do 16. století, kdy zdejší panství okupovali Smiřičtí, tedy stejný rod, jež měl na starosti rovněž rozvoj pivovarnictví například v Uhříněvsi. Současný pivovar existuje od 19. století, v průběhu let si však prošel některými potížemi i velkým rozmachem. Navzdory vysoké produkci se však úřady v roce 1987 rozhodly pro ukončení výroby, o sedm let později skončila rovněž sladovna. Pivovar pak několik let chátral, na začátku třetího tisíciletí se ho však ujali noví majitelé, kteří do objektu postupně investovali. Veškeré rekonstrukce pak vyvrcholily uvařením vlastní várky piva.