Výroba piva v Česku poprvé po několika letech zpomalila

České pivo si v posledních letech drželo pravidelný růst, který však skončil v roce 2017. Jen v hospodách kleslo množství vyčepovaného piva o čtyři procenta.

O situaci na trhu informoval Český svaz pivovarů a sladoven. V minulém roce činila produkce piva v Česku 20,3 milionu hektolitrů, tedy o dvě desetiny milionu hektolitrů méně, než v roce 2016. Situaci však vyrovnával export do zahraničí, který rostl o čtvrtinu, uvádí iDnes.cz.

Nejvíce poklesem utrpěli hospodští, mírně naopak rostlo prodané pivo v lahvích a plechovkách. Právě kovové obaly jsou v posledních letech čím dál tím populárnější. Letošní prodeje piva přitom nemusí být o příliš vyšší. Mohou za to především letní vedra, která vyhnala lidi i ze zahrádek a teras. Návštěvníci podniků docházeli na pivo zpravidla později večer, kvůli čemu ale také vypili méně piva. V rámci produkce ale prudce rostla piva speciální.

Ředitelka svazu Martina Ferencová nicméně pro deník E15 přiznala, že letošní vedra můžou zatopit i sládkům. Ti totiž budou muset počítat s menším množstvím i kvalitou surovin potřebných pro výrobu piva. I přesto, že by jich pro český trh měl být dostatek.

Nepříznivý trend výroby piva se snaží svaz zvrátit pořádáním šestého ročníku Dnů českého piva. Do nich se zapojí pivovary a restaurace po celé republice, kromě svých piv budou nabízet také Svatováclavský speciál. Akce začne 26. září a potrvá do konce měsíce.

 

Facebook Komentáře

Související