Žatecký Gus slibuje českou tradici, pivo u nás ale nekoupíte

Pokud jste už někdy cestovali po postsovětských zemích, dost často jste na něj v některém supermarketu narazili. Pokud těmto krajinám neholdujete, nejspíš vám jeho jméno nic neřekne. I přesto, že zní úplně česky. Žatecký Gus je jasným příkladem brilantního pivního marketingu.

České pivo má v Rusku i na Ukrajině dlouholetou tradici i výbornou pověst. Téměř v každém obchodě můžete koupit Velkopopovického Kozla, zájem mají přitom tamní obyvatelé i o Pilsner Urquell.

Právě pověsti českého piva se v roce 2009 rozhodla využít ruský pivovar Baltika, který v současnosti spadá pod kodaňský Carlsberg. Vypustil do světa pivo s názvem Žatecký Gus, který mohou pivaři poznat také podle loga bílé husy. Nápis je vyveden v latince a z gramatického hlediska korektně česky, stejně jako doplňující popis vysvětlující, že se jedná o „tradiční světlé pivo“. Přesně tak, jako mají ve zvyku i české pivovary.

Pivovar se přesto k české tradici neodkazuje jen tak, dle oficiálních informací se výrobce snaží využívat tradiční recepturu a pravý žatecký chmel. „O kvalitní a dostupné pivo uvařené podle českých tradic bude vždy zájem,“ uváděl téměř před deseti lety pivovar Baltika pivo na trh. A pravděpodobně se se svými odhady nespletl, na trhu je Žatecký Gus stále, i přesto, že vzniká na výrobní lince v Petrohradu. Už ale na etiketě nenese panorama Kaliningradu, jako dříve.

V Česku sice spuštění prodeje ruského pivo vyvolalo kontroverze, především u zástupců Svazu pivovarů, protože se však nápoj do Evropské unie oficiálně nedováží, jejich kritika byla marná. Koupit ho přesto můžete ve specializovaných obchodech.

Pokud ale při svých cestách na Žatecký Gus narazíte, můžete si vybrat ze čtyř verzí. Světlé, tmavé a jejich dvou nealkoholických alternativ.